Polskie seriale – Stygmatyzujący, fałszywy obraz chorych psychicznie

Psychiatra ostro o serialu „Ojciec Mateusz”. „Fałszywy obraz chorych psychicznie”

Angelina Kosiek

13.11.2015 13:52

Psychiatra dr hab. Andrzej Cechnicki protestuje przeciwko „występowaniu w polskich serialach stygmatyzujących treści dotyczących osób chorujących psychicznie”. Skrytykował też „Ojca Mateusza”, popularny serial, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy w serialach »M jak miłość « i »Ojciec Mateusz « mieliśmy do czynienia z przekazem, który budował fałszywy obraz osoby chorującej psychicznie, bazujący na społecznych lękach i stereotypach dotyczących zaburzeń psychicznych” – czytamy w jego liście otwartym.

Dalej podaje konkretny przykład z jednego z ostatnich odcinków, w którym „Ojciec Mateusz” zostaje porwany.

„Jak się dowiadujemy sprawca – „trzy lata leczył się w szpitalu psychiatrycznym”, a w dodatku był „gburem, dziwakiem i brudasem”. Co więcej, »ten szaleniec z obsesją «, jak opisuje go badająca sprawę policjantka, dla sławy i zemsty śmiercionośnym zastrzykiem (!) chce zamordować tytułowego księdza Mateusza. Taki opis osoby chorującej psychicznie zobaczyła ponad czteromilionowa widownia, zasiadająca w czwartkowy wieczór przed telewizorem, aby śledzić perypetie sandomierskich policjantów i pomagającego im księdza” – zauważa Andrzej Cechnicki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Podkreśla, że to nie pierwszy przypadek tego typu. „W czerwcu widzowie serialu »M jak miłość « mogli oglądać jak bohater, w którego historii scenarzyści również umieścili pobyt w szpitalu psychiatrycznym, chce spalić żywcem swoją dobrodziejkę, która dała mu pracę i schronienie. Jestem przekonany, że potrzeba szybkiej reakcji wszystkich wrażliwych środowisk” – pisze psychiatra.

– Trzeba ważyć słowa, które określają różne grupy społeczne. Jestem przekonany, że warto o tym problemie rozmawiać – podkreśla Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach i dyrektor departamentu odpowiedzialnego m.in. za kulturę i turystykę w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Przyznaje, że w serialach często dochodzi do uproszczeń.

– Chociaż akurat „Ojciec Mateusz” odgrywa dużą rolę włączając się w wiele kampanii społecznych. – Było o numerze ratunkowym czy ochronie środowiska. W związku z listem lekarza, warto pomyśleć o kolejnych akcjach, np. poświęconym osobom z chorobami psychicznymi – proponuje Jacek Kowalczyk.
Cały tekst: http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,47262,19182808,psychiatra-ostro-o-serialu-ojciec-mateusz-falszywy-obraz.html#ixzz3rblCjAzD