KATOWICE 7-10.10.2015 – Śląskie Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego

Zapraszamy serdecznie na Śląskie Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego 2015.

Tradycyjnie na początku października w Polsce i na Świecie, wszędzie tam gdzie istnieją aktywne środowiska ludzi zabiegających o zdrowie psychiczne, obchodzony jest uroczyście Dzień Zdrowia Psychicznego.

Na Śląsku już od kilkunastu lat tradycyjnie organizujemy w tym czasie spotkania, wystawy, kiermasze, happeningi, teatry uliczne… Wszystko to po to, aby zaprezentować własną twórczość: twórczość osób po kryzysach psychicznych, twórczość na którą miały wpływ przeżyte kryzysy. Chcemy zainteresować nią jak najszersze grona społeczności, chcemy nieść przesłanie, że po kryzysie psychicznym można pięknie żyć i pięknie tworzyć. Chcemy się dzielić naszą twórczością.

W drugim dniu obchodów zapraszamy Państwa do zapoznania się z refleksjami, doświadczeniami osób po kryzysach psychicznych w formie wystąpień i referatów, we współbrzmieniu z wystąpieniami profesjonalistów – psychiatrów środowiskowych. Zapraszamy do wspólnej dyskusji w Sali Sejmu Śląskiego.

I ostatecznie w trzecim dniu obchodów zapraszamy do wspólnego ruchu, do zadbania o higienę psychiczną, do biegu po endorfiny: Bieg po Zdrowie Psychiczne, w Parku Śląskiem w Chorzowie.

Rok 2015 jest o tyle rokiem szczególnym, że kończy on 5 letnią realizacje Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Polsce i zarazem może być momentem snucia planów o Ochronie Zdrowia Psychicznego na przyszłość.

Mamy nadzieje, ze myśl o naszym aktywnym udziale we wspóltworzeniu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Polsce będzie nam towarzyszyla w trakcie calych trzydniowych obchodów.

PLAC SEJMU ŚLĄSKIEGO

  • 07 październik 2015, godz. 10:00 – 16:00 – impreza plenerowa

 

• 10:00 rozpoczęcie imprezy, wystawa i kiermasz prac pacjentów i uczestników/przez cały czas trwania imprezy, początek konkursu malarskiego i fotograficznego (pt: ”Dzień Zdrowia Psychicznego”), pokaz mody.

Prezentacje prac i kiermasz miejscowych ośrodków:
1. Ruda Śląska Oddział Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego,
2. CZP Feniks Katowice,
3. CZP Feniks Gliwice,
4. Poradnia Ochrony Zdrowia Psychicznego, T. Warakomski, M. Skowron, Psychiatryczny Oddział Dzienny, Ruda Śląska,
5. Środowiskowy Dom Samopomocy Stowarzyszenia Działającego na Rzecz Osób Chorych Psychicznie i Ich Rodzin „Przystań”, Katowice,
6. Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego w Chorzowie,
7. Centrum Rehabilitacji Społecznej i Poradnictwa Specjalistycznego w Sprawach Doty-czących Osób z Zaburzeniami Psychicznymi przy MOPS, Katowice,
8. Dzienny Odział Rehabilitacji Psychiatrycznej przy NZOZ Psych-Med., Gliwice,
9. Środowiskowy Dom Samopomocy przy Śląskim Stowarzyszeniu „Ad Vitam Dignam” w Katowicach,
10. Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Ostoja” w Czeladzi,
11. Centrum Psychiatrii, Katowice,
12. Środowiskowy Dom Samopomocy Bytom,
13. Środowiskowy Dom Samopomocy Lubliniec,
14. WTZ przy SP ZOZ, Bielsko-Biała,
15. Śląskie Stowarzyszenie Rodzin „Psyche”, Katowice,
— 12:00 występ muzyczny pacjentów z Dziennego Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej przy NZOZ Psych-Med., Gliwice,
— 13:30 MDK „Koszutka”- filia Dąb- Happening Uśmiechnij się,
— 14:00 występ aktorów Teatru „RAWA” z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego, pt:”JESTEŚMY”
— 16:00- Zakończenie

KONFERENCJA „PRZEZWYCIĘŻYĆ KRYZYS PSYCHICZNY”

  • 08 październik 2015, godz. 09:00 – 15:00 – Sala Sejmu Śląskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Katowice, ulica Ligonia 46

 

Wystąpienia profesjonalistów oraz osób, które doświadczyły psychozy, doświadczyły hospitalizacji na oddziale psychiatrycznym, borykały się z trudnościami powtórnej adaptacji do funkcjonowania społecznego.

Słuchacze są zaproszeni do aktywnego udziału: dzielenia się własnymi doświadczeniami i wszyscy wspólnie do wyciągania wniosków i wdrażania w życie rozwiązań pomagających zdrowieć.

  • Program:

 

08.30 – 09.00 Rejestracja uczestników,
09.00 – 09.15 Uroczyste rozpoczęcie:
Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Barbara Daniel,
09.15 – 10.00 dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki, (Kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie)
„Rozważania o zdrowieniu z psychozy z perspektywy profesjonalistów i pacjentów”,
10.00 – 10.45 „Szpital nie wystarczy” -mgr Barbara Banaś, (Kraków),
10.45 – 11.30 „Zdrowienie – trudna decyzja” Marek Zygmunt Miszczak (Lublin)

11.30 – 12.00 Przerwa

12.00 – 12.45 „Jak zaistniałam na nowo”, Aleksandra Kożuszek (Wrocław),
12.45 – 13.30 „Katharsis”, Liliana Borycka (Wrocław),
13.30 – 14.00 „Stygma – co to jest i jaka rolę pełni w zdrowieniu”,
dr n.med. Artur Kochański (Lublin)
14.00 – 15.00 Panel dyskusyjny,
15.00 Zakończenie

BIEG PO ZDROWIE PSYCHICZNE

  • 10 październik 2015, godz. 10:00, Park Śląski Chorzów,

 

Wydawanie numerów startowych w dniu biegu w godzinach 8:00 – 9:45, Stadion Śląski (wjazd od Centrum Handlowego), dystans 3 km (dwie pętle)
Na starcie biegu powinni stanąć ramie w ramie pacjenci, lekarze, psycholodzy, terapeuci, rodziny, bliscy osób chorujących a także urzędnicy, biegacze, sportowcy i inne osoby dla których inicjatywa promowania zdrowia psychicznego jest ważna, a problemy osób chorujących psychicznie bliskie sercu.
Zgłoszenia:
W biegu wystartuje 200 osób, decyduje kolejność zgłoszeń, które należy wysłać na adres: augustjakubik@op.pl podając imię, nazwisko rok urodzenia oraz klub lub miejscowość. Lista startowa będzie aktualizowana na stronie: augustjakubik.pl

  • Nagrody:

 

trzy pierwsze osoby w kategorii kobiet i mężczyzn otrzymają: rękodzieło artystyczne wykonane w ramach prac terapeutycznych w ośrodkach terapeutycznych działających na rzecz psychiatrii.
Bieg odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne. Organizator zapewnia opiekę medyczną, napoje w czasie zawodów, ciepły posiłek, szatnie.
Sponsor biegu: Behaper s.c. A.K. Dezor
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

DNI OTWARTE:

1. Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego w Chorzowie, 13.10.2015r.(wtorek) w godzinach; 10:00 – 13:00
2. WTZ przy SP ZOZ wspólnie z Bielskim Stowarzyszeniem Rozwoju Psychiatrii
Piknik Jesienny z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Rozpoczęcie o 11.00 na terenach zielonych Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej ul. Olszówka 102.
3. Dzienny Odział Rehabilitacji Psychiatrycznej przy NZOZ Psych-Med Gliwice
Z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego i Otwartych Drzwi Dla Schizofrenii organizowany jest całodniowy wyjazd do Złotego Potoku w Jurze dla pacjentów Oddziału i PZP w dn. 9.09.2015